Cudowny chłopak-R.J. Palacio

cudowny-chlopak-wydanie-filmowe-b-iext51213845Cudowny chłopak” to powieść autorstwa R.J. Palacio. Relacjonuje rok z życia rodziny Pullmanów, w której wszystko kręci się wokół Augusta. Dziesięcioletni chłopiec urodził się z poważną wadą genetyczną, która spowodowała deformację twarzy. Praktycznie całe dzieciństwo spędził w szpitalu, przeszedł 27 operacji które pozwoliły mu jeść samodzielnie, czy lepiej słyszeć. Ale poza tym jest zwyczajnym dzieckiem. Uwielbia grać na konsoli i oglądać „Gwiezdne wojny”. Jak dotąd uczył się w domu, pod okiem troskliwej mamy. Jednak w końcu nadchodzi ten czas, kiedy Auggie musi stanąć przed największym wyzwaniem- szkołą podstawową.

Cudowny chłopak” to idealny przykład na to, że wcale nie trzeba mieć wybujałej wyobraźni, aby napisać świetną powieść. Pomysły są wszędzie dookoła nas, trzeba się tylko dobrze rozejrzeć i umieć je dostrzec. Książka jest nadzwyczajna w swojej zwyczajności. Fabułę tworzą wydarzenia, które mogą się przytrafić każdemu z nas. Mimo to, czytając ją miałam wrażenie, jakbym czytała coś niesamowitego i nieoczywistego.

Historia Auggiego pokazuje trudy przetrwania dziesięciolatka w szkolnej dżungli, nietolerancję, uprzedzenia, samotność. Zwraca też uwagę na inne osoby z otoczenia młodego Pullmana- wyrozumiałą siostrę, wiernych przyjaciół. Wzrusza niejednego czytelnika, ale całościowo ma pozytywny wydźwięk. W zamierzeniu nie jest dramatem, posiada elementy komediowe.

Książka budzi wiele refleksji. Przypomina o znaczeniu tak podstawowych wartości jak miłość, przyjaźń, zrozumienie, akceptacja. Uczy odnajdywania życiowych prawd w codzienności. Myślę, że najważniejsza teza zawarta jest w słowach Auggie’go: „Wszyscy powinniśmy choć raz w życiu dostać owację na stojąco, bo przecież każdy z nas zwycięża ten świat”.

Na podstawie „Cudownego chłopaka” powstała ekranizacja o takim samym tytule. Film dobrze odzwierciedla treść książki, więc polecam go osobom, które nie mają ochoty czytać czterystostronnicowej „cegły” (choć zawsze lepiej przeczytać książkę). Wspaniała gra aktorska oraz muzyka potęgują odbiór.

Polecam książkę „Cudowny chłopak” wszystkim, bez względu na wiek, czy płeć. Zarówno dziesięciolatek, jak i osoba dorosła znajdą w niej coś dla siebie. Może banały w stylu „nie oceniaj książki po okładce” wydadzą się niektórym oklepane. Jednak myślę, że dobrze jest sobie od czasu do czasu przypomnieć, że piękno to nie tylko wygląd zewnętrzny, a „dobrze widzi się tylko sercem”.

                                                                                                                                          Natalia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s