Jonathan Demme – „Filadelfia”

PHILADELPHIA-SPTI-06

Jest to film poruszający temat dyskryminacji osób chorych na AIDS. W rolach głównych wystąpili Tom Hanks i Denzel Washington.

Utalentowany prawnik Andy traci pracę po tym, jak jego przełożeni dowiadują się, że jest chory na AIDS. Nie poddaje się jednak i szuka sprawiedliwości w sądzie. Siłą tego obrazu są znakomite dialogi i gra aktorska. Film mówi o dążeniu do sprawiedliwości oraz sugeruje, że gej to też człowiek- ma uczucia, myśli, jest zbudowany z krwi i kości. Zakończenie filmu jest tylko prawdziwym oraz wiarygodnym końcem całej historii. Zamyka się pewien rozdział. Andy zyskuje współczucie u innych, ale dopiero później, pod koniec całej sprawy.

Produkcja ponadto „coś” potwierdza- sprawiedliwości trzeba bronić za wszelką cenę. Do tego nie trzeba pieniędzy, sławy oraz tolerancji społeczeństwa. Powyższą kwintesencję pokazano na trudnym przykładzie człowieka wyniszczonego przez chorobę.

Obraz ten uczy tolerancji, współczucia i pokazuje jak wielkim dobrem jest przyjaźń. Dodatkowo wspaniały utwór Bruce Springsteen’a, uhonorowany Oscarem, genialnie wpisuje się w klimat filmu. Moim zdaniem to produkcja, której nie można nie znać.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s