Antoine de Saint-Exupéry – „Mały Książę”

Z „Małym Księciem” spotkałam się już za czasów mojej nauki w gimnazjum. Jednak po kilku latach postanowiłam ponownie sięgnąć po tę niezwykłą lekturę. Książka ta, napisana przez Antoine’go de Saint-Exupery’ego w 1943 roku, okazała się być arcydziełem literatury światowej. (Została przetłumaczona na 253 języki!) Wydano ją w milionach egzemplarzy.

W swej powieści filozoficznej autor mówi o wartości przyjaźni, miłości i odpowiedzialności za drugą osobę, porusza także tematy dotyczące sensu samotności i cierpienia.

„Mały Książę” jest napisany w sposób prosty i bezpośredni, dlatego też idealnie nadaje się na lekturę zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Narrator, postrzegając świat z dziecięcej perspektywy, dzieli się z czytelnikiem spostrzeżeniami, które dotyczą najtrudniejszych tematów w życiu człowieka, jednak zmusza także odbiorcę do własnych refleksji.

„Ludzie zapomnieli o tej prawdzie.
Stajesz się odpowiedzialny za to, co oswoiłeś”.

Jest to wzruszająca opowieść odpowiadająca o małym chłopcu, który mieszka na planecie wraz ze swoją różą. Postanawia ją opuścić i dać się na Ziemię. Tu jego czucie dojrzewa, zaczyna rozumieć, jak bardzo kwiat jest dla niego ważny. Przemyślenia filozoficzne, pojawiające się w tej książce, czytelnik może odnieść bezpośrednio do danych sytuacji z własnego życia.

Nowe wydanie lektury zostało wzbogacone o obszerny wstęp dotyczący życia i twórczości autora; zawiera starannie przygotowane ilustracje Excupery’ego.

„Mały Książę” wywarł na mnie ogromne wrażenie, dał zrozumienie i nadzieję w trudnych dla mnie chwilach. Jest to książka, która z pewnością zachwyci każdego człowieka, bez względu na wiek.

Gorąco polecam!

Patrycja Krawczyk

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s