Adele Griffin – „Gra o Juliana”

„Graj, albo zagrają Tobą”

Adele Griffin - Dziś ciężko znaleźć jest osobę, która nie ma konta na Facebooku. Portal społecznościowy przeżywa swoje czasy świetności, jest głównym narzędziem komunikacji przede wszystkim młodzieży, która przesiaduje na nim godzinami.

W internecie możemy być każdym, wykreować swój wizerunek widoczny po drugiej stronie monitora, według własnych zachcianek. Poza tym, po co być sobą skoro można stać się bogatą dziewczyną o wspaniałej figurze, znakomitej pewności siebie; taką, która byłaby pożeraczem męskich serc.

Ale czy to, co ma być fajną zabawą, nie wymknie się przypadkiem spod kontroli i zacznie żyć własnym życiem? „W wirtualnym świecie można grać sobą, innymi i o innych – aż gra zacznie grać Tobą…”

Podobny problem porusza wspaniała książka Adele Griffin „Gra o Juliana”.

„Raye, nowa w liceum, chciałaby być taka jak Ella – najpopularniejsza dziewczyna w szkole, piękna, pewna siebie, uwodzicielska. Ale to co w realu jest niemożliwe, okazuje się łatwe w sieci. Aż za łatwe…
Sieć daje możliwości, o jakich się nawet nie marzyło. Można być każdym – wystarczy stworzyć fałszywy profil na Facebooku i już można flirtować z najprzystojniejszym chłopakiem w szkole jako śmiała i kusząca Elizabeth.” (cytat z tylnej okładki)

Skąd u nas chęć stwarzania fikcyjnego wizerunku? Czy zawodzi nas to, jacy jesteśmy naprawdę? Czy może to przez presje rówieśników? Odpowiedzi może być wiele.. jeśli nie jesteście w stanie jej udzielić, sięgnijcie po tą książkę, bo warto. Gra Juliana to czysta kwintesencja dzisiejszego problemu sieci. To, co wrzucisz do internetu nigdy nie zniknie – może nie dawać o sobie wieści przed parę dni, miesiąc, może rok.. ale kiedyś wróci. To tam zostało.

Polecam tą książkę w szczególności młodym nastolatkom, które gonią za wizerunkami najpopularniejszych koleżanek i dziewczyn z okładek. Może wyciągną z niej jakieś wnioski.
Moja ocena: 6,5/10

Olga Snoch

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s