Michael Haneke – „Biała wstążka”

7499459.3Akcja filmu rozgrywa się w niemieckiej wsi tuż przed rozpoczęciem I wojny światowej. Reżyser ukazuje realia mieszkańców protestanckiej mieściny na północy Niemiec, których spokojne do tej pory życie ulega zmianie. Nietypowe nieszczęścia zaczynają spadać na tamtejszą ludność będąc wymiarem kary dla dzieci za przewinienia ich rodziców.

Moim zdaniem film ukazuje zakłamanie w jakim żyła większość społeczeństwa. Pod fasadą nadmiernej religijności ukrywają jacy naprawdę są- bez emocji, uczuć. Ich zachowania budzą trwogę i nasuwają teorię, dlaczego ludzie stawali się potem bestiami. Dzieci były wychowywane na wzór rodziców według surowych zasad panujących w tamtych czasach. Przerażające jest dla mnie to jak rodzina potrafiła wyprzeć się kogoś ze względu na jego występek z myślą : „a co ludzie powiedzą?” Niestety teraz też często zwracamy uwagę na to co powiedzą o nas inni, ukrywamy prawdziwe twarze pod maskami codzienności, które mają zasłonić nasze wyrzuty sumienia i to co w głębi duszy skrywamy.
Uważam, że film jest warty zobaczenia dla kogoś interesującego się historią wojenną jak i tą przedwojenną, ponieważ doskonale ukazuje przyczynę późniejszych zachowań ludzi, tłumaczy skąd wzięło się w nas wiele uprzedzeń, niedoskonałości, ale opowiada również o miłości, której postrzeganie nie było idealne.

Film nie dla każdego, wymaga skupienia na każdym elemencie, żeby dobrze zrozumieć fabułę. Jego klimat jest wzmocniony przez starodawne wykonanie i czarno-biały obraz.

Gabrysia Lis

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s